Yaşam Hattı Standartları

yaşam hattı standartları

Yaşam Hattı, temelde yüksekte çalışma yapacak olan personelin paraşüt tipi emniyet kemerini düşüş durdurucu ile bağlayacağı ve çalışırken hareket edebileceği şekilde tasarlanmış bir sistemdir. Yaşam Hattı sistemleri yatay yaşam hattı ve dikey yaşam hattı olarak ikiye ayrılır.

  
 Yatay Yaşam Hattı: Sistem tamamen SS316 kalite paslanmaz çelikten mamul ana bağlantı braketi (ABB) ve ara destek braketi (ADB) noktaları, entegre karabinalı halat kavrayıcı (Şaryo), gerdirme aparatı, şok emici ve paslanmaz çelik halattan oluşmaktadır.
Ankraj bağlantı noktaları, çatı tipine göre değişiklik göstermektedir. Çelik, beton, sandviç panel, membran ve trapez çatı tiplerine göre montaj yöntemi ve bağlantı elemanları farklıdır. Paslanmaz çelik halat gerdirme aparatı vasıtasıyla gerilerek her 10-12 metre’de bir ara destek braketi ile kılavuzlanmaktadır. Bu sayede halatın titreşimi ve yıpranması önlenerek stabil kalması sağlanır.
Çatı üzerinde hareket eden kişi paraşüt tipi emniyet kemerine karabina vasıtasıyla, çelik halat üzerinde hareketli olan halat kavrayıcıya, geri sarımlı düşüş durdurucuyla veya güvenlik halatıyla bağlamak suretiyle yatay düzlemdeki hareketini elleri serbest olarak kesintisiz ve güvenli bir biçimde sağlayabilir. Halat kavrayıcı ve halatı kılavuzlayan ara ankrajların özel dizaynı sayesinde, ara noktalarda takılmadan kesintisiz bir hareket sağlanabilir. Ana bağlantı braketi noktasına bağlanan esnek bir sistem olan şok emici, herhangi bir düşme anında kişi üzerinde oluşan ani darbe etkisini sönümleyerek olası bir bel/boyun kırılmalarını ve yaralanmaları önler.
   Dikey Yaşam Hattı: Sistem tamamen SS316 kalite paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş, üst ankraj braketi (UAB), üst şok emici (USE), teleskopik alt ankraj (TAA), alt şok emici (ASE) ve ara atkı braketinden (AAB) oluşmaktadır.
Montaj yöntemi ve bağlantı elemanları merdiven tipine göre değişiklik göstermektedir. Paslanmaz çelik halat her 10-12 metre’de bir halat destek braketi ile kılavuzlanmaktadır. Bu sayede halatın titreşimi ve yıpranması önlenerek stabil kalması sağlanır.
Dik merdivende çalışacak kişi paraşüt tipi emniyet kemerini karabina vasıtasıyla, çelik halat üzerinde hareketli olan düşey emniyet kilidine (DEK) bağlamak suretiyle dikey düzlemdeki hareketini kesintisiz ve güvenli bir biçimde sağlayabilir.

Bu sistem sayesinde güvenli ve rahat bir şekilde merdiven üzerindeki çalışmasını yapabilir. Olası bir düşme tehlikesine karşı düşey emniyet kilidi devreye girerek üst ankraj braketinde bulunan şok emicinin de yardımıyla olası bir bel/boyun kırılmalarını ve yaralanmaları önler.
Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa