Geri Sarımlı Yakalama Sistemi Nedir?

Geri Sarımlı Yakalama Sistemleri


Düşme sırasında otomatik olarak kilitlenerek düşmeyi, kaymayı ve kontrolsüz inişleri durdurmak için kullanılan ekipmana mobil düşüş tutucu denir. Yüksekte çalışmada kılavuzlanmış tipte düşme önleyici, çapa halatı boyunca hareket etmeli, yukarı ve aşağı yönde konum değişikliği süresince elle ayarlamayı gerektirmeden kullanıcıya eşlik etmeli ve düşme meydana geldiğinde çapa halatı üzerinde otomatik olarak kilitlenmelidir.


Mobil düşüş tutucular sabit, hareketli veya esnek sistemlere monte edilebilen, kılavuz oluşturan düşme durdurma elemanlarıdırlar. Personelin düşey olarak yukarı-aşağı güvenli bir şekilde hareket etmesini sağlayan, sabit bir ankraj hattı ve bu hat üzerinde hareket eden, bir düşme anında ise kendinden kilitleme fonksiyonu bulunan bir düşmeyi önleme tertibatıdır. Bu ekipmanlar, sistem içinde bir ankraj hattı boyunca çalışır.
Rijit halat sistemlerinde yukarıya veya aşağıya doğru konum değişikliklerinde elle ayarlama gerektirmeksizin belirli bir hızla personelin ihtiyacına göre beraber hareket edebilmektedir.


Çalışma özelliğine göre dört farklı düşme önleyici vardır;
1. Esnek bir çapa halatını içeren kılavuzlanmış tipte düşme önleyici
2. Esnek bir çapa halatı, bu halata tutturulmuş kendiliğinden kilitlenen kılavuzlanmış tipte düşme önleyici ve bir bağlayıcı veya bağlayıcı ucu olan bir halatı içeren alt sistem.
3. Kılavuzlanmış tipte düşme önleyici
4. Kendi kendini kilitleme fonksiyonu ve kılavuzlanma imkanı olan bir düşme önleyic
Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa